Yapay Zeka Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Bildiğimiz üzere son yıllar insanoğlu teknolojide gerçekten ileri safalara çıkmaya başladı.

Artık hepimizde dilinde dolanır olan ” Yapay Zeka ” ismi sanayi sektöründe, bilişim sektöründe, tarım sektöründe, kısaca elektrik – elektronik tüm elektronik alet kullanılan sektörlerde geçemeye başladı.

Geçtiğimiz gün ise Sağlık Sektöründe de ismini duyurdu.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka diyince aklımıza direk olarak bilgisayarda veya telefonlarda çalışan yazılımlar, bir sürü değişik yazılım kodları geliyor.
Bazılarımızın aklına ise filmlerde konu edinmiş dünyayı yöneten robotlar…

Aslında yapay zeka dediğimiz şey normal bilgisayar programları gibi insanlar tarafından kodlanarak hazırlanan çalışacağı alan önceden belirtilen bir program veya programlar dizinidir.

Yani şuan ki teknoloji ile bir sürü çeşitli alanda herşeyi kendiliğinden öğrenen bir yapay zeka tasarlamak, kodlamak mümkün değildir.

Yapay zeka aslında insansı davranışları yani yanlıştan ders çıkarma gibi özelleri olan, önceki tecrübeleri yeni hareketlerinde değerlendirebilen yazılımlardır.

Normal bilgisayar programlarından Farkı Nedir?

Normal bilgisayar programları belirli işlemler için yazılımcının belirlediği kodları uygulamaya yarar yani yazılımcının belirlediği yoldan ilerler. Yapay Zeka ise önceki hatalarından ders alınarak kendine yeni yollar üretir.

Örneğin standart bir bilgisayar programına bir oyunu oynamayı yazdığımızda iş şu şekilde ilerler. Yazılımcının dediği herşeyi tek tek yapmaya başlar. 1. yoldan git denilirse 1. yoldan gider 2. yoldan git denilirse 2. yoldan gider ama asla önceki hatasından bir ders çıkarmaz.

Ders çıkarmaya başladığı zaman yani önceki tecrübelerini kaydedip her başlangıçta bunları kullandığı zaman ise Yapay Zeka’ya girmiş olur.

Yapay Zeka Ders Çıkarabiliyor:

Bu sefer bir yapay zekaya oyun oynatalım, oyun şu şekilde olsun başlangıçta önünde 6 adet yol var ve bu yollar yeni yollara açılıyor, yeni açılan yollarda yeni yollara açılıyor ve bu uzun bir süre devam ediyor.

Normal bir program olsa bunları tek tek denemeye girişecektir ve her seferinde en fazla 2. aşamada oyunu kaybedecek ve tekrar başa saracaktır.

Yapay zekanın farkı ise şudur, aynı insan gibi dersler çıkarmaya başlar.

Örneğin 1. aşamanın 1. yolunu denedi ve oyunu kaybetti. Bunu hemen veri merkezinde depolar, ardından tekrar oyuna girer ve 2. yolu dener. 2. Yolda yanlış çıktıysa bunu da kaydeder ve tekrar girerek 3. yolu dener. 3 Yol doğru çıktı diyelim. İçerisinde hemen 3. yolun doğru olduğuna dair bir veri oluşturur.

Bundan sonraki her denemesinde 1. aşamada 3. yolu tercih edecek ve kolaylıkla 2. aşamaya geçecektir.

Aynı işlemleri 2. aşama içinde yapmaya başlar ve kolaylıkla 3. aşamaya geçmenin yolunu bularak bunu oluşturur.

Aslında bu aynı bir çocuğun yeni bir şeyi yanlışları görerek öğrenmesi Gibidir.

Bir Bebek Gibi Öğrenerek İlerliyor:

Bildiğimiz üzere bir bebek ilk başta ateşe elini değdirdiğinde de canının acıyıp acımayacağını bilemez, bunu ya deneyerek öğrenir ya da ebeveynlerinin ona öğretmesi gerekir.

Yapay Zeka da tam olarak böyle işliyor işte. Ya başlangıçta birileri ona veri yükleyecek ya da kendi deneyerek, izleyerek, görerek öğrenecek.

Bu sebepten ötürü yeni çalışmaya başlayan bir Yapay Zekayı aynı bir bebek gibi düşünebiliriz.

İnsan Taklidi Yapabilen Yapay Zekalar İçin İnternet Bir Hazine :

Örneğin biz bir kazanın sonuçlarını tam anlamıyla en yakın şekilde tahmin etmek için belirli fizik yasalarını ve formüllerini kullanmak zorunda kalırız ve bu gerçekten bir zaman alır ama bu yapay zeka için gerçekten basit bir iştir.

Çünkü internet de neredeyse bütün yasalar ve formüller bulunduğu için yapay zeka önceden bunu kolaylıkla öğrenmiş olacak ve kazanın sonuçlarını güçlü hesaplama hızı ile neredeyse saniyeler içinde tahmin edebilecek ve ona göre önceden davranışlar, tepkiler hazırlayabilecektir.

İnternetin yapay zekalar için hazine olmasının ana sebeplerinden biri bilgi çokluğu olsa da diğer ana sebep ise milyarlarca insanın bağlı olmasıdır.

Yani bu demek oluyor ki dışarı çıkılsa 1000 tane insanla karşılaşılabilirken, internet üzerinde günlük binlerce insanla karşılaşabilir onlardan bilgiler elde edebilirsiniz.

Günümüz büyük şirketleri de bunu kullanıyor. Yapay Zekaları milyonlarca insana erişebiliyor ve o sayede çok kısa sürede yeni şeyler öğrenebiliyor ve bunlar sayesinde daha kaliteli hizmetler veriyor.

Yapay Zekalar Bir Çok Bölüme Ayrılıyor :

Yukarıda bahsettiğimiz gibi yapay zeka diyince sadece 1- 2 konu ele alınmıyor. Genel olarak kavrama ve işleyişleri aynı olsa da hepsi tamamen insanları taklit etmek, öğrenmek veya tamamen insansı olmak için uğraşmıyorlar.

Misal insani davranışla alakası olmayan aydınlatmada bile yapay zeka kullanılabiliyor, belirlenen aydınlığa ulaşana kadar aydınlatmayı arttırıp azaltan ve bunu veri deposuna kaydedip ileride kullanan yapay zekalar bile mevcut.

Aslında yapay zeka genel olarak yapay zeka denilince akla gelen konulardan daha farklı konularda çalışıyor. Bir fabrikada üretimde, bir tarımda hasat zamanı, bir odada sıcaklık ayarı için bile çalışabiliyor.

Tam Olarak Gelişmesine Yıllar Var :

Şuan bir çok firmanın bu konu üzerinde çalışmasına rağmen tam olarak bir insan zekasına ulaşmasına bir çok uzun bir süreç varken, filmlerde bahsedilen insanlığı yok etmeyi hedefleyen yapay zekaların oluşmasına gerçekten çok uzun bir süreç var.

Aslında yapay zekalar daha tam olarak çalışmak için geliştirildiği konuların dışına çıkamıyorlar, bu sebepten ötürü öğrenme ve araştırma yetenekleri belirli bir sınır içerisinde yani yine yazan kişinin yani yine insanın elinde.

Tamamen her konuda profesyonel olarak çalışacak yapay zekaların oluşması belki bizim ömrümüzün yetemeyeceği bir olay.

İnsanların karşıdakinin Yapay Zeka Mı, İnsan Mı Anlamaya Çalıştığı Testler:

Bildiğimiz üzere aslında bir şeyin başarılı olmasının ana göstergesi verilen testleri geçmiş olmasıdır. Yapay zekalar içinde bir test türü mevcuttur.

Buna Turing testi denir.

Bu testen ilerleyen yazılarımızda bahsedeceğiz.

Bu konuda bizimle paylaşmak istediğiniz başka bir şey varsa aşağıdan yorum yapabilir, ayrıca bu konuda fikirlerinizi de bizimle yorumlarda kolayca paylaşabilirsiniz.

Yazar: TeknoYanim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir