Tiktok Kullanıcılar Sömürüldü !! Şok Ayrıntılar

Son 1 yılda aşırı popüler olan TikTok uygulaması geçtiğimiz günlerde oluşan çeşitli durumlar sebebiyle haberlere yansımayı başardı.

Özellikle Türkiye’de neredeyse herkesin telefonunda yüklü olan ve kullanıcıları saatlerce dakikalarca içerisinde tutmayı başaran bu uygulama aslında bir video paylaşım platformu.

Çeşitli kesimlerden olan kullanıcıların süresi kısa olucak şekilde videolar paylaştığı ve diğer kullanıcılarında bunları seyredebildiği, beğenebildiği bir uygulama.

Şuan için düzenli olarak kullanan tam 500 milyon kullanıcıya ev sahipliği yapıyor.

Uygulamanın yaş sınırlaması +13

Şirket ne kadar kullanıcılarının büyük bölümünün 16-24 yaş arasında olduğunu söylese de kanıtlar gösteriyor ki kullanıcıların çoğunluğu 13 yaş altı çocuklar.

Geçtiğimiz Yılların Vine’ı:

Tiktok aslında geçtiğimiz yıllarda Vine olarak bilinen popüler akımın bir benzeri, aralardaki farklar aslında şunlar. Bunun platformu belli kendine özel bir uygulaması var ve süre sınırlamaları o kadar kısa değil.

Bildiğimiz üzere Vine olayı bir süre aşırı popüler olduktan sonra zaman içerisinde sadece üç beş kişi yapar oldu yani diğer popüler akımlar gibi Vine da bir süre sonra zamanın tozlu raflarında yerini aldı.

Bizim şahsi tahminimiz Tiktok’un da bu şekilde zamanla git gide azalıp gideceği olucaktır.

Kullanıcılarına Binlerce TL’lik Fatura getiren olay:

Bildiğimiz gibi TikTok’da video sahiplerine hediye yani bir bahşiş bırakma olayı mevcut. Bu sebepten ötürü binlerce TL’lik fatura gelen bireyler oldu.

Olayı Tam anlamıyla anlatmak gerekirse TikTok da “Drama Quenn” adlı bir hediye var ve bunun ücreti 311 TL.

Yayın yapan kullanıcılara bu hediyeyi tek bir tıkla gönderebiliyorlar.

Yani kredi kartı bilgileri kayıtlı olan bir hesapta ya da TikTok bulunan bir telefonda kredi kartı bilgileri telefonla entegre edilmişse bu telefonda bir iki tıklamayla 311 TL Harcamak mümkün.

Yayıncılar Kullanıcıları Kandırıyor:

Bu durumdan mağdur olan kullanıcılara sorulduğunda, yayıncıların normal kullanıcıları sömürdüğü belirtildi.

Örneğin Sebastion Moy adlı yayıncının kullanıcılara eğer ” Drama Quenn” hediyesini yollarlarsa, yollayan kullanıcılarla telefon numarasını paylaşacağını belirtti.

Bunun ardından Claire adında 12 yaşında küçük bir kız çocuğu yayıncıya hediye gönderdiğini lakin bunun sonucunda hiçbir şey elde edemediğini belirtti.

Sebastion Moy ise bu durum hakkındaki hiçbir soruya cevap vermedi.

Bir yayıncı ise kullanıcısına bir hafta boyunca İnstagramda konuşma sözü verdi ve bunun karşılığında 3 adet hediye aldı.

11 Yaşındaki Kız Çocuğu Farkında Olmadan 2.256 harcadı:

Stephanie adlı bir ebeveyn gelen kredi kartı faturasına göz attığında tam tamına 2.256 tl TikTok faturası gördü. Bunun ardından kızına sorduğu zaman. Kızına bir aldın mı diye sorduğu zaman:

” Hayır anne hiçbir harcama yapmadım” yanıtını aldı.

Genel olarak çocuklarda harcama yaptığını ve para gönderdiğinin farkında değil.

Ebeveynler ve Kullanıcılar Dikkatli Olmalı:

Eğer ki çocuğunuz TikTok Kullanıyorsa kullandığı telefonda veya TikTok hesabında herhangi bir kredi kartı girişi olmadığına dikkat etmek gerekir.

Siz kullanıyorsanız tıkladığınız şeylerin anlamına veya üzerinde ödeme yazan hiçbirşeye tıklama yapmamaya özen gösterin.

Ayrıca çocuklarınızı bu konu hakkında uyarın hiçbir yayıncının kendine hediye göndermesi konusunda sözlerine aldırış etmesin.

Tiktok Yapımcılarının Cevabı Gerçekten Tuhaf Oldu:

Bu konu hakkında sadece ” üzgün ” olduklarını belirten TikTok yapımcıları gereken önlemleri almak için çalıştıklarını da ekledi.

Görünüşe göre bu olaylar bir süre daha olmaya devam edecektir lakin sonunda düzgün bir güvenlik sistemi geleceği gözüküyor.
Eğerki bu şekilde devam ederse TikTok uygulamasının itibarının da zedeleneceği gözüküyor.

Biz bu konu hakkında hem uygulama yapımcılarını hem de ebeveynleri suçlu buluyoruz çünkü uygulama yapımcıları bu tür yayıncıların yani kullanıcıları sömüren, kandıran yayıncıların önüne geçmeli ve onları bu platformda tamamen yasaklamalılar.

Ebeveynler ise çocuklarının neler yaptığına dikkat etmeli ve çocuklarında bulunana telefonlardan kredi kartı – banka kartı gibi elektronik cüzdanları tamamen silmemeliler ve hesaplarına ebeveyn kontrolü eklemeliler.

Eğer bunlar düzgünce yapıldığı takdirde ortada bir problem kalmayacak gibi gözüküyor.

Bu konu hakkında yorumlarınızı aşşağıda bulunan yorum yap kısmında bizimle paylaşabilir, eklemek istediğiniz düşünceleri de oradan kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Yazar: TeknoYanim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir