İnternetten Para Kazanmak : Youtube

Herkesin merak ettiği bir konuya değinicez bu gün. Bu konumuz da internetden, Youtube üzerinden nasıl para kazanılır? Nasıl içerik üretilir? Reklam gösterimlerine veya izlenme başına ne kadar kazanırız ? Hepsini detaylı bir şekilde anlatıcam.


İlk olarak herkes Youtube’dan kolay bir şekilde para kazanıldığını düşünür. Aslında bu konuda bir çok kişi yanılıyor, Youtubeda önemli olan şeylerden birisi içerik üretmekdir. Bu içerikler sizin Youtube kanalınızın konusuyla uyumlu olması da çok önemlidir. Mesela bi yemek yapmakla ilgili Youtube kanalınız var. Bu kanalda siz araba tamiri ile ilgili bir video paylaştığınızda ilgi çekemiyeceğiniz gibi abone kaybına bile uğrama ihtimaliniz mümkündür. Bu yüzden Youtube kanalınız da seçtiğinin konu ile Youtube kanalınızın içeriğinin uyumu çok önemlidir.


Evet video çekmeyi gerçekden seviyorsanız. Vlog olur, bilgilendirme videosu olur, öğretici videolar olur, bunlar gibi bir çok seçenek var tabiki. Demek istediğim şu ki bunları yapmakdan hoşlanıyorsanız Youtube tam olarak size göre bir mecra…


Bu bahsettiğimiz konu tabiki çaba gerektiren konulardır. Açıkça söylemek gerekirse para kazanmak için değil insan bi işi sevdiği için yapmalıdır. Bu yüzden para kazanmak için bu işe girmenizi tavsiye etmem, tabiki bu işe sırf para kazanmak için girenler vardır illaki ama istisnalar kaideyi bozmaz. Çünkü para kazanmak için girdiyseniz ve bu işi sevmeyerek yaparıyorsanız ileride emin olun sıkılcaksınız ve bir yerden sonnra bırakmak isticeksiniz, harcadığınız vakitlere yazık olucak. Bu yüzden insan para için değil sevdiği için yapmalı her işi. Eğer ki ben seviyorum, ve emek vermekden de hoşlanıyorum diyorsanız, bu iş tam size göre. İlk başlarda az kazansanız da ileride büyüdüğünüzde kazanacağınız para gerçekden çok fazla.

Tabiki ilk başlarda az kazanacaksanız diye bir şey yok gerçekden emek verirseniz ve bir kitleye güzel bir şekilde hitap ederseniz. İlk başladığınızda bile youtube da verdiğiniz reklamlar ile çok fazla kazanabilirsiniz.


Evet Kazançlara geçmek gerekirse, Youtube reklam verdiği kanallara göre. Eğitim videosu çeken kanallar izlenmesi az olsa bile en çok kazananlar olduğu söylenir. Nedenin merak ediyorsanız diyelim bir konuda yardım almanız gerekiyor , videoyu açtığınızda ufak detayları bile kaçırmamak için videoyu detaylı şekilde izlersiniz. Bu sayede aralarda reklam görme olasılığınız fazla olduğu için gösterim olarak veya reklama tıklama olarak daha fazla kazanç sağlar.


Ama genel oalrak youtube kanallarının 1000 izlenme başına ne kadar kazandığını merak ediyorsanız, ortalama olarak 1000 izlenmeye 5tl ile 15 tl arasında olduğu söyleniyor tabi bu rakamlar ortalama bi kazançtır çünkü reklam gösterim ve reklam tıklama faktörleri kanaldan kanala değişiklik gösterebilir. Örneğin bir videoda 1000 izlenmede 10 tıklama alırken diğerinde 100 tıklama alınabilir.


Evet şimdi sizlere youtubedan para kazanma hakkında bir kaç tavsiyeden bahsedicem, arkanıza yaslanın ve söylediklerimi detaylı şekilde okuyun…

İnternetten Para Kazanma - Youtube -
İnternetten Para Kazanma – Youtube –

Başlamak :


Eğerki Youutube dan para kazanmaya karar verdiyseniz ve gerçekden bu işi yapmak hoşunuza gidiyor, girmeyi planladıysanız ilk yapmanız gerekenler şöyle…


İlk olarak insanların takip etmesine değer bi Youtube olmanız gerek. Yani demek istediğim şu insanların izlemeyi sevdiği konulara uygun bir Youtube kanalı ile özgün kaliteli içerikler bulmak sizi gerçekden üst sıralara taşıyacakdır.


İlk tavsiyem şu aslında, kendinize güzel bi yol haritası çizmek. Yani izlenmeye değer kaliteli bir konu bulmanız ve kaliteli içerikler üzretmenizdir. Bu şekilde ilerlerseniz gerçekden güzel bir başlangıç yapmış olursunuz. Bu konuda yapmanız gerekenler:
Ortamı hazırlayın


Youtube kanalı açmak için en pahalı ekipmanlara veya programlara gerek yokdur. Bunlar siz geliştikce sizlerde ilerleyen safalarda geliştireceğiniz şeylerdir. Önemli olan kendi Youtube kanalınızın konusu ve elinizdeki ekipmanlar ile en iyi neler yapabileceğinizdir.

İnternetten Para Kazanma - Youtube -


Görüntü dengesi:

Kimse titrek, net olmayan görüntüler izlemek istemez. Tripod edinebilirsiniz ya da elde taşıyacağınız bir makineyle video çekmek istiyorsanız o zaman daha geniş lensleri ya da optik görüntü dengesi olan lensleri tercih etmelisiniz.


Ses:

Sesi hiçbir zaman arka plana atmayın. İzleyicileriniz sizi net olarak duymak ister. Ses kalitesini etkileyecek sesler için önleminizi almalısınız. Arka plandaki sesleri azaltmayı çalışmalı ve ihtiyacınız olursa sesin net olarak duyulabilmesi için mikrofon edinmelisiniz.


Zaman içinde daha iyi ekipmanlara geçebilirsiniz ama internette kazançlı bir kariyere adım atmak ve YouTube’dan para kazanmak istiyorsanız takipçilerinizin zevkle izleyebileceği videolar çekmek için ihtiyacınız olan her şeyi edinmelisiniz.


Sürecinizi Çok İyi Planlayın:

Youtube Para Kazanma


Sizlerede hep bahsettiği gibi tutarlılık çok önemlidir. Sizi takip eden kişiler ne zaman video paylaşacağınızı iyi bilmelidir. Sürekli takipçilerinizle iletişimde olamlısınız. Yani demek istediği İsterseniz hergün, isterseniz haftada 2,3 video veya 2 haftada bir video çekmek önemlidir. Takipçileriniz sizin ne zaman video çekeceğinizi bilmesi en önemli unsurlardandır.


Araştırma yapmaya, senaryo oluşturmaya, videoyu çekmeye ve düzenlemeye, en uygun hale getirmeye ve paylaşmaya ne kadar zaman harcıyorsunuz onu gözlemleyin. Her adımı planlamanız video çekme sürecini geliştirmenize yardımcı olacaktır.


Ayrıca bu şekilde kaç video çekebileceğinizi de görmüş olursunuz. Elinizdeki fikirler bir haftada tükenecekse her gün bir video paylaşma işine hiç girmeyin. Unutmayın, yaptığınız her şey para kazanmaktan daha fazlası olmalı, sizin de bundan zevk almanız gerekir.


Markanızı Tanıyın Ve Oluşturun


Tutarlılık YouTube’da önemlidir. Sadece video yükleme sıklığınızda değil aynı zamanda içerikte de tutarlı olmalısınız.


Evet çektiğiniz videoların özgün içerikler olması önemli fakat videoların bütünlüğüne bakıldığında hepsi belirli bir çizgi, düzen üzerinde olmalıdır. Yukarda da bahsettiğim gibi markanızın temelleri, içerikleri değişmemesi lazım bir düzen içerisinde temsil ettiğiniz kitleye uyumlu olmalıdır.
Markanızı iyice benimsemeniz daha gerçekçi, içten, ilgi çekici içerikler üretmenizi sağlar.

Böylelikle insanlar sizi daha samimi bularak sizin videolarınızda daha fazla zaman ayırır.

Herşey tamam video yüklemeye başladınız…

O zaman Youtube para kazanmak için dikkat edilmesi gereken şeylere bakalım:

En az 1000 Abone ve Son 12 Ayda 4.000 Saat İzlenme:

Evet bildiğiniz gibi Youtube yayıncıların para kazanması için bazı şartlar koyuyor bunlardan biri de 1000 Abone ve Son 12 ayda 4000 saat izlenme. Yani yeni bir Youtube kanalı açtığınızda direk olarak para kazanmaya başlamıyorsunuz. Para kazanmak için belirli bir kitle ve izlenme süresine ihtiyaç var.

Politika İhlali:

İnternetten Para Kazanma – Youtube –

Bildiğiniz üzere bütün sosyal medya mecralarında olduğu gibi Youtube’un da bazı kuralları var. Bunlara politikaları diyoruz.

Eğer ki bir Youtube yayıncısı olma kararı aldıysanız bunlara çok dikkat etmeniz gerekiyor çünkü Youtube politika ihlallerini kolayca affetmiyor.

Politika ihlal durumunda genellikle ” Para Kazanma Devre Dışı ” ibaresiyle karşılaşabiliyorsunuz. Böylelikle kazanma maceranız kötü bir şekilde son bulabiliyor.

Youtube Politika Kurallarını Görmek İçin Tıklayınız.

Şuan başlangıç için bilmeniz gerekenler bu kadar. Aklınıza takılan soruları yorum yaparak sorabilir, eklemek istediklerinizi yorum yaparak ekleyebilirsiniz.

Ayrıca diğer para kazanma yolları içinde yorumda bulunabilir onlar hakında da sizler için yazılar paylaşabiliriz.

Ayrıca Sanal Para Birimi Olan Bitcoin İle Para Kazanmayı Öğrenmek İçin Tıklayınız.

Yazar: TeknoYanim

1 thought on “İnternetten Para Kazanmak : Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir