İnternetin Zararları ! İnternetin Beynimize etkileri neler?

Teknolojinin gelişmesi ile artık bir çok bilgiye erişmek düşündüğümüzden çok daha kolay oldu. Tabi teknolojinin bu gibi olanaklarla gelmesi ile bir çok kötü yanlarıda oldu. Teknoloji, yani internet sandığımız kadar zararsız mı? Beynimize zarar verebileceğini hiç düşünmüşmüydünüz? Bu konumuzda sizlere bunlardan bahsedicem.


İnternetin insanlar üzerinden muazzam etkileri var, bunun yanında bilim insanları da internetin beyinde bir etkisi var mı araştırmaya başladılar.
Bilim insanlarının bu araştırmaya başlama sebepleri emin olmadıkları bir şeyden dolayıydı. İnternetin yani sanal dünyanın insanlar üzerinde ki etkileri varmıydı. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avustralya’da ki 5 üniversitede bu soruya cevap aradılar.


Oluşturulan teoride Nöroplastisite(zaman içerisinde beynin yapısal olarak değişebilme yeteneği) olabileceğini düşündüler. İnternetde gördüğümüz, araştırdığımız tecrübe edindiğimiz herşeyin bizlere çok yararı olduğu anlaşıldı.


Genç yaşlarda ki çocuklarda bu değişiklerin meydana gelmesi daha kolaydı. Çünkü çocukların beyinleri sürekli değişim gösterdiği için Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklaması çocukların ekran başında 1 saatden fazla durmamaları gerektiğini söylüyorlar.


Bilim insanları yapılan araştırmalar ile 3 farklı yola yoğunlarştılar. Bunlar; konsantrasyon kapatisesi, dikkat, hafıza işlenmesi ve sosyal tanımdır. Bilim insanları bu 3 şey üzerinde yoğunlaşarak internet âleminin zararlımı yoksa faydalımı olduğunu araştırarak sonuca vardılar. Zararlı kısımları olduğuda ortaya çıktı, tabiki yararlı olduğu yerlerde ortaya çıktı hemen anlatımımıza devam edelim.

Hafıza Değişiklikleri

ilk önce dijital olarak birden fazla işi yapabilme yeteneği incelendi. Bu incelemelere göre sanal dünyada yani online olarak birden fazla iş yapmak normal dünyada bir faydası olmuyor. Aksine sosyal medyada veya bir çok programdan ard arda gelen bildirimler insanın dikkatini dağıttığı için, zamanla dikkat dağınıklığı gibi birçok şeye sebep olduğu doğrulandı. Bunun yanında gençlerde kısa süreli ve uzun süreli olarak daha fazla çalışmaya gerek vardır.

social network – people and speech bubbles

Sosyal İlişkiler

Elde edilen bulgularda çok şaşırtıcı şekilde; beynin online etkileşimleri, gerçek hayattakine göre işlediği gözlemlendi. Bu durum etkileşim hissi ile sıkıntı yaşayan bireyler de faydalı olabilir. Fakat genç yaşlarda akran baskısı , red edilme gibi birçok sebepden dolayı online etkileşim zararlı olabileceği ortaya çıkmıştır.

Evet herkesinde gördüğü gibi internetin kötü olduğu kadar yararlı kısımları da olduğu ortaya çıktı. Kontrasyon bozuluğu için internetde bir şeye bakarken dikkat dağıtıcı şeylerin engellenmesi ve internet üzerinde sadece bir şeye odaklanarak soruna engel olunabilir. Ayrıca çocukları telefonalardan uzak tutarak en fazla 1 veya 2 saat ekran başında durmalarına izin vermek bir çok soruna engel olmuş oluyor. Ayrıca çocukların siber zorbalıktan, bağımlı davranışlardan korunması mümkün olabilir.

Peki sizin yorumlarınız nelerdir? araştırmaların gösterdiği sonuçlara göre çocuklarınıza veya kendi üzerinizde nasıl önlemler almayı düşünüyorsunuz. Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Yazar: TeknoYanim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir