Facebook Hesaplarınızı silin açıklaması Steve Woznaik, Apple Kurucusu Skandal açıklama!!!

Herkesinde bildiği gibi sosyal medya devlerinden Facebook Gizlilik açığı olduğu bildirildi. bir çok kullanıcının kişisel bilgilerini aldığını açıklayan Apple kurucuları, kullanıcılara telefonlarından facebook silmelerini açıkladı.


Apple’ın kurucularından Steve Wozniak, telefon kullanıcılarına facebook hesaplarını silmelerini söyledi. Sebebi ise facebook da gizlilik açıklarının olduğunu söyledi. Telefonunda facebook olan kişilerin telefonlarının dinlenmediği bile mâlum gibi gözüküyor. Steve Wazniak, kullanıcılarının böyle bir gizlilik açığı riskini almalarını istemediği için hesaplarını silmelerini istedi. Açıklamasında ise “şuanda telefonumun dinlenmediğini kim bilebilir ki” diyerek açıklamada bulundu.


Apple’ın kurucusu Steve Wozniak böyle birşeyi istemesinin sebebi, kullanıcıların özel yaşamlarını korumaları için facebook uygulamasını ve hesaplarını silmelerini istiyor.


Bir DHA’nın yaptığı habere göre;


2016 senesinde yapılan başkanlık seçiminde, facebook daki 50 milyon kişinin bilgilerinin seçimin seyrini değiştirmek için başka kişilerle paylaştığını haberi vardı. Steve Woznaik’in hesaplarını silmelerinin isteme sebebi ise tam olarak bu yüzden olabilir.


Yaşanan bu olaydan sonra facebook şirketi uygunsuz bir şekilde facebook kullanıcılarının hesap bilgilerini Cambridge Analytica şirketine sattığı ifşa oldu. Daha sonra ise bu olaydan sonra 87 milyon kişinin bu olaydan etkilendiğine inanıldı.

Apple kurucularından Steve Woznaik Bir diğer açıklamasında ise;


“Facebook herkesin kişisel verilerini paylaştığı bir platformdur. Facebook şirketi ise kullanıcıların bilgilerini reklam şirketlerine satarak burdan kazancını sağlıyor. Bunun yanında tek taraflı olarak facebook şirketi tek başına kazanıyor, kullanıcılara bir pay vermiyor. Pay vermesinden ziyade kullanıcıların bu olan bitenden haberi dahi olmuyor.”


Ve açıklamasına şöyle devam etti;


“Bana soracak olursanız, kişisel verilerimin satılmasındansa ücret vererek üye olmayı tercih ederim. Apple şirketine baktığınız zaman, belli başlı ürünleri satarak para kazandığını fark edeceksiniz. Facebook’da ise ürün kullanıcıların tam olarak kendisi oluyor.”


Apple şirketinin kurucusu Steve Woniak bu sert tepkiden sonra Facebook hesabını tamamen kalıcı olarak facebook dan sildi.


Peki Sizlerin yorumaları nelerdir? Sizce Apple kurucusunun dediğini yapıp facebook hesaplarımızı silmemiz mi gerekiyor? Yoksak sadece 2 şirket arasında ki bir çatışmamı ama genel olarak bakıldığında Apple şirketinin, Facebook gibi bir şirketle rekabeti olamaz. Yorumlarda fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz…

Yazar: TeknoYanim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir