2 Temmuz 2019 Güneş Tutulması !! Bütün Ayrıntılar

Yılın ikinci Güneş Tutulması bugün yani 02.07.2019 tarihinde saat 16:24 de Meydana gelicek.
Güneş tutulması Brezilya,Paraguay,Uruguay ve Perudan çıplak gözle izlenebilecek lakin bu tutulma tam olarak ülkemizden gözükmeyecek.

Güneş Tutulması Nedir?

Güneşin boyunu Ay’ın boyutunun yaklaşık 400 katıdır lakin Ay bize Güneş’ten 400 kat daha fazla yakın oldukları için Dünya üzerinden bakıldığında aynı boyutlarda gözükürler. Bu sebepten ötürü Ay’ın Güneş ile Dünya arasına girmesine güneş tutulması denir.

Tutulmanın meydana gelmesi için Ay’ın yeni ay döneminde olması ve Güneş, Ay ve Dünyanın aynı hizaya dizilmeleri gerekmektedir.

Bilindiği üzere Yılda 12 ay var yani Ay dünyayı yılda 12 kere dolanıyor lakin yörünge düzlemleri çakışık olmadığı için yılda 12 kere Güneş
Tutulması gözlemlenmiyor.

Bu sebepten ötürü yılda en az iki kere en fazla 5 kere güneş tutulması olayı gözlemleniyor.

Güneş Tutulması Çeşitleri nelerdir?

3 Adet güneş tutulması çeşiti vardır. Bunlar tam güneş Tutulması, parçalı tutulma ve halkalı tutulmadır.

Tam güneş tutulması basitçe anlatmak gerekirse güneşten gelen ışıkların tamamıyla kapanması ve güneş hiç bir şekilde dünya üzerinden görülmemesidir.

Halkalı güneş tutulması Ay’ın güneş yüzeyini ortalayarak sadece orta kısmından gelen ışıklarına engel olması ve karadelil benzeri bir görüntünün ortaya çıkmasıyla gerçekleşir. Bir nevi ortası siyah etrafı parlak bir halka oluşur.

Eğer Ay Güneş’in bir kısmını kısmen örtüyor parçalı güneş tutulması olarak nitelendirilir, aslında güneş tutulmalarının her safasında bu olayö gözüküyor.

Cerro Tololo Ulusal Güneş Gözlem Evi Olayı Gözlemleyecek:

Cerro Tololo Gözlemevi Ulusal Güneş Gözlem Evinde Güneş Tutulması sırasında Güneş’in yüzeyinde oluşacak değişiklikler, Dünya atmosferinde oluşacak değişiklikleri gözlemek amacıyla 5 ekip hazırlandı.

Bildiğimiz üzere Güneşin İç koronası yalnızca Güneş Tutulmaları sırasında görünür hale geliyor. Bu ekip için ise yılda sadece bir kaç kez gelen bu fırsat değerlendirilmesi gerçekten önemli bir fırsat.

Özellikle bu sefer için daha fazla ekip ve daha fazla ekipman kullanan Gözlemevi, bu seferki araştırmalar sonucunda Güneş’in atmosferinin ne türlü ısındığına dair sırları ortaya çıkarabileceklerini umduklarını söylediler.

Ayrıca bu gözlemlerin sadece Güneş için geçerli olmadığını Güneşte keşfedilecek yeni bir şeyin Güneş gibi milyonlarca yıldız için de geçerli olacağını eklemeyi unutmadılar:

Bildiğimiz üzere Güneş galaksimizde ve evrende milyonlarca hatta milyarlarca bulunan yıldızlardan bir tanesi, yani Güneşte keşfedicelek bir yenilik milyonlarca yıldız için geçerli olacaktır.

Bildiğiniz gibi Güneş hakkında onlarca sır olmasının sebebi aslında yeterince yaklaşılamamasıdır, örneğin sürekli yanışının sebebi, soğumamasının sebebi, atmosferinde gerçekleşen olaylar, bulunan gazlar, içerisinde bulunan elementler gibi birçok şey aslında sır olarak duruyor.

Bazı konular hakkında eminmişçesine teoriler üretsekde hiçbirinin tam olarak bir gerçeklik payı bulunmamaktadır. Zaten adı üstünde teori hepsinin.

Şuana kadar bildiğimiz tek şey Güneş Sistemimizdeki gezegenlerin sadece Güneş’in parçaları olduğudur.

Güneş şuan için kullanılabilecek en yüksek enerji kaynağıyken, bunu kullanamamamız ve değerlendiremememiz aslında hakkında fazla bilgi sahip olmadığımızdan dolayı.

Ayrıca filmlere konu olmuş uygarlık gelişmişlik seviyelerinden biri de Güneş’le ilgilidir.

Ek olarak Çin’in Güneş ışıklarının doğru kullanımı için geliştirdiği bir Uzay Aynası diye nitelendirebileceğimiz bir projesi de bulunmakta ve yapımına ilerleyen yıllarda başlanacaktır.

İlerleyen yazılarımız da bunlardan bahsedeceğiz.

Türkiye Saati İle 16:24 de başlayacak olan bu tutulmayı Aşşağıdaki Kanaldan Canlı şekilde İzleyebilirsiniz.

Ayrıca aşağıda ki kanalda bir sürü yıldız ve güneş olaylarını detaylı şekilde izleyerek bir çok yeni bilgi öğrenebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCIhYoC2VIAJqCkoIWNHBQ3Q

Yazar: TeknoYanim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir